הכל עלמלנומה

סרטן העור שאינו מלנומה

לפניכם מדריכים ממוקדים שערכנו עבורכם. תוכלו לקבל את כל המידע החיוני שלב אחר שלב.
אם חסר לכם מידע פנו אלינו ונשמח לעזור.

מלבד המלנוציטים ישנם תאים נוספים שנמצאים בעור, בעיקר תאי בסיס ותאי קשקש. כל אחד מהם עלול להוות מקור להתפתחות של סרטן בעור. יותר מ-10,000 איש בישראל מאובחנים מדי שנה כחולים בסוגים אלו של סרטן העור. המחולל העיקרי של גידולים אלה הוא חשיפה לשמש, והם ניתנים לריפוי מלא (כמעט 100 אחוז מהמטופלים) על ידי פרוצדורה כירורגית פשוטה.
קרצינומה של תאי הבסיס (Basal cell carcinoma) קרצינומה של תאי קשקש (squamous cell carcinoma)
תא המקור תאי בסיס או "תאי גזע" הנמצאים בחלק התחתון של העור תאי אפיתל ("תאי קשקש") בחלק העליון של העור, קרוב לפני השטח
שכיחות הסרטן הנפוץ ביותר בעולם, מהווה כ-30% ממקרי הסרטן בכלל וכ-75% ממקרי סרטן העור שאינם מלנומה הסרטן השני בשכיחותו. מופיע בעיקר במבוגרים באיזורים חשופים לשמש
גורם סיכון עיקרי חשיפה מסוכנת לשמש, בעיקר לקרינת UVB חשיפה מסוכנת לשמש, בעיקר לקרינת UVB
צורת הופעה נגע מורם, חלק, עשיר בכלי דם תת-עוריים פלאק או קשקשת בצבע אדום עם התפתחות כיב במרכז. לעיתים מתבטא כפצע שאינו מגליד
אבחנה ושליחת גרורות כמעט ואינו שולח גרורות. למרות השיפור באבחנה ובטיפול – כ-40% מהחולים יחוו חזרה של הנגע תוך 5 שנים. לרוב מאובחן כשהוא קטן וכמעט ואינו שולח גרורות.
איברים מעורבים מלבד העור, יכול להופיע גם באיזורים ריריים כמו ריאות, וושט או חלל הגרון.

קרצינומה של תאי מֶרְקֶל- MCC

  • תאי מרקל הם תאים שמשמשים כקולטנים למגע עדין. קרצינומה של תאי מרקל היא גידול ממאיר וקשה לטיפול, ולמרות שהשכיחות שלו קטנה פי 40 מזו של מלנומה – התמותה ממנו גבוהה פי שניים ושיעור ההחלמה מהמחלה המפושטת שלו שואף לאפס.
  • קבוצת הסיכון העיקרית ל-MCC היא אנשים בהירי עור שנחשפו לקרני השמש, ואנשים בעשור השביעי עד השמיני לחייהם. בנוסף, בשנת 2008 התגלה קשר בין הדבקה קודמת בוירוס MCV (Merkel cell polyomavirus) לקרצינומה של תאי מרקל. כיום ישנם כ-25 חולים בסוג הסרטן הזה בישראל.
  • סימן ההיכר של המחלה, שעשוי לסייע משמעותית לגילוי מוקדם, הוא נגע עורי בצבע סגלגל שגדל במהירות ואינו רגיש למגע (יכול גם להופיע כמסה קשיחה בצבע העור). הנגע יכול להופיע באזורים החשופים לשמש כמו אזור הראש-צוואר או גפיים אך גם באזורים שאינם חשופים לשמש.
  • הטיפול ב-MCC כולל הסרה כירורגית של הנגע המלווה לעיתים קרובות בהקרנות למיטת הניתוח. למרבה הצער – לסרטן מסוג זה יש נטיה להישנות ולשלוח גרורות.

במרץ 2017 אישר ה-FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקאי) טיפול אימונותרפי, שנמצא כעת בהליכי רישום מואצים במשרד הבריאות בישראל, כנגד MCC גרורתי. התרופה, ששמה אבלומאב (Avelumab), דומה במנגנון הפעולה שלה לתרופות מסוג חסמי 1-PD. היתרון של אבלומאב טמון בתגובה המהירה וארוכת הטווח בחולי MCC, בין אם היו מטופלים בעבר ובין אם לא. התרופה בטוחה לשימוש ותופעות הלוואי שלה הן מינוריות, וכוללות עייפות, בחילה, הקאות, ירידה בתיאבון ובמשקל ושלשולים.