סרטן העור שאינו מלנומה

מה הם סרטני העור שנפוצים יותר ממלנומה אך לרוב נתיחים ואינם מסוכנים?

מלבד המלנוציטים ישנם תאים נוספים שנמצאים בעור, בעיקר תאי בסיס ותאי קשקש. כל אחד מהם עלול להוות מקור להתפתחות של סרטן בעור. יותר מ-10,000 איש בישראל מאובחנים מדי שנה כחולים בסוגים אלו של סרטן העור. המחולל העיקרי של גידולים אלה הוא חשיפה לשמש, והם ניתנים לריפוי מלא (כמעט 100 אחוז מהמטופלים) על ידי פרוצדורה כירורגית פשוטה.

קרצינומה של תאי הבסיס (Basal cell carcinoma) קרצינומה של תאי קשקש (squamous cell carcinoma)
תא המקור תאי בסיס או “תאי גזע” הנמצאים בחלק התחתון של העור תאי אפיתל (“תאי קשקש”) בחלק העליון של העור, קרוב לפני השטח
שכיחות הסרטן הנפוץ ביותר בעולם, מהווה כ-30% ממקרי הסרטן בכלל וכ-75% ממקרי סרטן העור שאינם מלנומה הסרטן השני בשכיחותו. מופיע בעיקר במבוגרים באיזורים חשופים לשמש
גורם סיכון עיקרי חשיפה מסוכנת לשמש, בעיקר לקרינת UVB חשיפה מסוכנת לשמש, בעיקר לקרינת UVB
צורת הופעה נגע מורם, חלק, עשיר בכלי דם תת-עוריים פלאק או קשקשת בצבע אדום עם התפתחות כיב במרכז. לעיתים מתבטא כפצע שאינו מגליד
אבחנה ושליחת גרורות כמעט ואינו שולח גרורות. למרות השיפור באבחנה ובטיפול – כ-40% מהחולים יחוו חזרה של הנגע תוך 5 שנים. לרוב מאובחן כשהוא קטן וכמעט ואינו שולח גרורות.
איברים מעורבים מלבד העור, יכול להופיע גם באיזורים ריריים כמו ריאות, וושט או חלל הגרון.

קרצינומה של תאי מֶרְקֶל- MCC

  • תאי מרקל הם תאים שמשמשים כקולטנים למגע עדין. קרצינומה של תאי מרקל היא גידול ממאיר וקשה לטיפול, ולמרות שהשכיחות שלו קטנה פי 40 מזו של מלנומה – התמותה ממנו גבוהה פי שניים ושיעור ההחלמה מהמחלה המפושטת שלו שואף לאפס.
  • קבוצת הסיכון העיקרית ל-MCC היא אנשים בהירי עור שנחשפו לקרני השמש, ואנשים בעשור השביעי עד השמיני לחייהם. בנוסף, בשנת 2008 התגלה קשר בין הדבקה קודמת בוירוס MCV (Merkel cell polyomavirus) לקרצינומה של תאי מרקל. כיום ישנם כ-25 חולים בסוג הסרטן הזה בישראל.
  • סימן ההיכר של המחלה, שעשוי לסייע משמעותית לגילוי מוקדם, הוא נגע עורי בצבע סגלגל שגדל במהירות ואינו רגיש למגע (יכול גם להופיע כמסה קשיחה בצבע העור). הנגע יכול להופיע באזורים החשופים לשמש כמו אזור הראש-צוואר או גפיים אך גם באזורים שאינם חשופים לשמש.
  • הטיפול ב-MCC כולל הסרה כירורגית של הנגע המלווה לעיתים קרובות בהקרנות למיטת הניתוח. למרבה הצער – לסרטן מסוג זה יש נטיה להישנות ולשלוח גרורות.

במרץ 2017 אישר ה- FDA  (מנהל התרופות והמזון האמריקאי) טיפול אימונותרפי, כנגד MCC  גרורתי. לאחרונה נכנסה התרופה גם לסל הבריאות בישראל. שמה אבלומאב   (Avelumab) והיא פועלת במנגנון פעולה דומה לתרופות מסוג חסמי PD1.

קרצינומה עורית מסוג תאי קשקש גרורתית  (ראה טבלה)

אף על פי שהסיכוי לריפוי לאחר הליך כירורגי עבור מרבית חולי CSCC הוא גבוה, עבור האחוז הקטן של החולים המפתחים מחלה גרורתית (לקשרי לימפה קרובים או איברים מרוחקים) או בעלת פולשנות מקומית, מהלך המחלה עשוי להיות הרסני ויוגדר כמחלת CSCC מתקדמת -advanced squamous cell carcinoma. 

עבור אותם חולים המפתחים גרורות מרוחקות ,מעורבות בלוטות לימפה או פולשנות מקומית, המחלה הופכת להיות קשה, מסכנת חיים, אשר עלולה לפגוע משמעותית במראה החיצוני וכדי לטפל בה יש לעבור טיפולים מהסוגים הבאים: 

 

  • כימותרפיה
  • קרינה
  • טיפולים ממוקדי מטרה לקולטן למתווך גדילה אפידרמלי ( epidermal growth factor receptor (EGFR))
  • אימונותרפיה – מעכבי נקודות בקרה (Checkpoint Inhibitors) PD-1/PD –L1 – בשנת 2018 אישר ה-FDA את התרופה Cemiplimab  (או בשמה המסחרי Libtayo ) לטיפול בסרטן עור של תאי קשקש בשלבים מתקדמים. תרופה זו, כיום, הינה היחידה בעולם המותווית לטיפול בסרטן זה. במחקרים הקלינים במטופלים עם CSCC מתקדם, נמצא כי ליבטיו הביא לריפוי חלקי או מלא בכ- 50% מהמטופלים המתקדמים (הן עם מחלה פולשנית והן עם מחלה גרורתית). היא פועלת במנגנון זהה למעכבי PD1 שתוארו בתת הפרק הטיפול האימונותרפי .

התרופה עתידה להירשם במדינות נוספות, מחוץ לארצות הברית וביניהן גם ישראל במהלך שנת 2019-2020.