הטיפול ב- TUMOR INFILTRATING LYMPHOCYTES) TIL)

הטיפול ב- TUMOR INFILTRATING LYMPHOCYTES) TIL)

TIL הינם תאי מערכת החיסון מסוג T* אשר מסתננים באופן טבעי אל סביבת הגידול ואף חודרים לתוכו. הטיפול ב-TIL מבוסס על היכולת של תאים אלו לזהות באופן ספציפי אנטיגנים המבוטאים על ידי התא הסרטני ובעקבות זאת להשמידו. הטיפול ב TILמחייב הפקה במעבדה של תאי T מסביבת הגידול. לשם כך המטופל עובר תהליך כירורגי לכריתת גרורת מלנומה. במעבדה, מפרידים את תאי ה-T מתאי הגידול, ובמשך כשבועיים מאפשרים לתאים להתחלק ולהתרבות עד שמתקבלת כמות עצומה של תאי T בעלי פוטנציאל גבוה לפעול נגד הגידול. בסוף התהליך, מחזירים אל המטופל באמצעות עירוי מיליוני תאים בשילוב עם אינטרלוקין-2, חלבון שמגביר את פעילות תאי ה-T שהוחזרו. מאחר ומקור התאים הוא בחולה עצמו, התאים אינם נדחים על ידי החולה, והיות ומקורם בגידול עצמו, הם בעלי פוטנציאל גבוה לזהות את הגידול ולתקוף אותו בכל מקום בגוף.
במקביל לתהליך הנעשה במעבדה, עובר המטופל תהליך כימותרפי שמטרתו לדכא גורמים במערכת החיסונית של החולה אשר עלולים להפריע לפעילות תאי ה-TIL המופקים במעבדה ומוחזרים לחולה.
הטיפול מיועד לחולים עם מלנומה גרורתית בשלב מתקדם אשר עומדים בקריטריונים לטיפול. על אף שמדובר בטיפול ניסיוני, עשרות חולים כבר טופלו בו ואחוז המגיבים עומד על כ 40% עם נסיגה חלקית עד מלאה של המחלה. הטיפול ניתן במספר מצומצם מאוד של מרכזים בעולם, ביניהם “מכון אלה למלבאום למלנומה” בבי”ח שיבא הנחשב כאחד המרכזים המובילים בעולם לטיפול זה.

לימפוציטים מסוג *T (או פשוט תאי T) הם סוג של תאי דם לבנים שמשחקים תפקיד בתגובה החיסונית התאית. על גבי תא הלימפוציט מוצג קולטן T Cell Receptor) TCR) שלו תפקיד בזיהוי תא המטרה

כתיבת תגובה